aktualizované: 19.11.2018 12:02:20 

CHESTER Z CHOTÁRA                                                    MUCHA      

záchranárska kynológia Chesterkovci

Majstrovstva v Slovinsku boli predlžené o jeden deň, teda odchod bol naplánovaný na pondelok. Naše požiadavky nám plnila na 100 percent hned od prvého dňa Denisa.Starala sa hlavne o fotenie, vozenie a stravovanie. Hned po príchode do Ljubljany sme zaparkovali v campingu, kde už bol bohatý zástup učastníkov MS. Potom hned odchod na treningovy plac a odtial priamo na registraciu. Utorok bol už dňom bohatým na všetky oficiality a večer konečne očakávané zlosovanie časov. 

XXII. majstrovstvá sveta záhranárskych psov sa konali v termine 21.-25.9.2016 v Talianskom mestecku Casalette.

Na tyzden sa stal nasim prechodnym bydliskom karavan v kempingu Avigliana. Velmi rychlo sme sa zabyvali a psychicky aj fyzicky pripravovali na stredajsi den ktory bol plny nesutaznych aktivit - registracia, veterinarna kontrola, trening, stretnutie team leadrov, ukazka poslusnosti, uvodny ceremonial a vecerne losovanie startovnych cisiel. Mala som stastnu ruku, cislo 115 znamenalo pre nas nasledujuci den volna, ktory Chester vyuzil na spanie a ja na sledovanie prvych sutaznych teamov. Prve vysledky z plochy poukazovali na narocnost terenu pre psov aj psovodov. Uz vo stvrtok medzi prvymi startoval nas kamarat Kuba s Jitkou - poslusnost predviedli za peknych 88 bodov.

piatok -  rano prebehlo losovanie stop, kde startovala Iva s Chirou, isli na stopu ako prvi. V priamom prenose ale aj z compu sme mali moznost sledovat ich stopu. Bohuzial 50 krokov pred osobou zasiahli nepredvidane okolnosti a stopu nedokoncili.

Piatocny podvecer uz patril nam s Chesterom, ako predposledni sme nastupili na poslusnost a obratnost. Vylosovane poradie cvikov nam vyhovovalo, Chester sa stihol skoncentrovat a predviedol poslusnost za 99 bodov. Pred MS sme niektore cviky spresnovali a zrychlovali a vysledok sa dostavil. 

Sobota - pocasie bolo zamracene, pofukoval vietor co mohlo byt prinosom pre vsetkych ktori nastupovali na plochu. v rannych hodinach nastupovali na plochu Kubik s Jitkou. Na parkovisku sme ich popluli a popriali dobry vietor do nosa. Ako greenhorn sa vyznamenal krasnymi 180 bodmi. Velmi sa tesime z uspechu a k ziskaniu celkovo 9. miesta na MS.  Sobota dalej plynula volne, vecer sme si spravili splocensky vecer v kepme. Niektori mali uz vsetky discipliny skoncene, diskutovali sme o ich uspechoch alebo sklamaniach. Prichadzali dalsie vysledky a ocakavania z Chesterkovej plochy stupali. Bol to obrovsky tlak, ale dolezite bolo sa plne skoncentrovat a pripravit na plochu. 

Nedela - rano chladne, ale bezoblacne, vietor ziadny. Prechadzka spojena s namocenim sa do jazera a potom uz len cesta do base. prihlasili sme sa hodinu pred startom, vzapäti sme spolocne s doprovodnou osobou odchadzali smerom do hor na plochu.  Jitka, Iva, Lada a Sarka ako podpora isli s nami. Chestera som uviazala pod startom o strom a cakali sme kym dokonci pracu Holandska pretekarka. Bola uspesna, comu nasvedcovali ovacie od jej kolegov. Potom uz bol rad na nas. Absolutne strucne informacie, nebolo potrebne sa nic pytat, len objasnit taktiku a ist do plochy. Vybrala som si postup terenom smerom dolava a pri hranici nahor, samozrejme pokial by sa nejakym zazrakom pohol vzduch budem sa tomu prisposobovat. Bolo mi jasne, ze v tomto terene su prave kvality Chestera vyhodou. 

Plocha bola prerastena pichlavymi krikmi a malincim, vyschlym obrovskymi papradim. Uz prve vyslanie znamenalo nalez osoby. Chester si urobil obluk asi 40 metrovy a znacil uz za behu osobu yes. Druha osoba nedala na seba dlho cakat, na lavej hranici (vyschle koryto potoka) bola studna a v nej leziaca osoba. Chester oznacoval zhora, ale ako som prisla blizsie skocil za osobou. Prvy vyskok zo studne bol asi bolavy, narazil si hrudnik, uz som si hladala kadial za nim vleziem, ale druhym skokom sa dostal hore. Rychlo som ho obzrela, ci nema nejake zranenie a  pokracovali sme hladanie smerom nahor, az po vrchnu hranicu, lava hranica terenu sa prudko zvazovala nadol, Chester zabiehal mnou urcenym urcenym smerom do pichlavych krikov.

Ako vzdy ked sa dlhsie nevracia, predpokladam ze pracuje na osobe. Aj tak bolo, z dialky sa ozvalo stekanie, stastim bolo, ze som to mala dolu kopcom, aj tak to trvalo dlhsie. Najblizsie si do vybavy na plochu musim zaobstarat malu macetu, na presekavanie terenu  . V tu chvilu som vedela, ze Chesterova praca by mohla byt ohodnotena peknymi bodmi.Aj tak bolo, dostali sme 194 bodov, co bolo najviac zo vsetkych pretekarov. Z plochy sme odisli stastni, ze sa nam podarilo nielen splnit limit, ale aj ziskat najvyssie ocenenie za nasu pracu. O svoju radost sme sa okamzite podelili so svojimi priatelmi, ktori maju najvacsiu zasluhu na nasom uspech!!!!

 


 

Spaleniste - týždeň plný nasadenia

 

 


Majstrovstvá sveta záchranárskych psov- Aalborg, Dánsko 24.-28.9.2015

Vyhľadanie na ploche podľa IPO R FLB     A: 150      B:  97

Po tretí krát sme sa s Chesterom prihlásili na vyhľadanie na ploche dúfajúc, že naozaj do tretice dopadne všetko dobre. Počas roka 2015 som len na skúšku omočila Muchu na dvoch pretekoch, kde ma presvedčil, že ešte nepatrí do starého železa, aj napriek jeho veku.

Dlhých 1500 km do Aalborgu sme zvládli spolu s Nikou a Bordie, tiež účastníci na ploche, v pohode. Hneď po príchode sme sa registrovali, prebehla veterinárna prehliadka a kratší tréning na rozbehanie psíčkov. Kajo sa tiež zoznamoval s atmosférou veľkých pretekov, prítomnosťou hviezdnych psíkov a psovodov.

Dánsko nás privítalo pekným počasím, kemping v Nibe chladnou chatkou.

Streda bola dňom,keď sa konali všetky dôležité stretnutia, sedenia, losovania. Na porade teamleadrov som vytiahla číslo 48, to zn. na stole so štartovnými číslami, sme už nemali veľa na výber J. Pre Chestera som vytiahla číslo 89, Nika si vytiahla 98 čku. Zaujímavá kombinácia.

Poslušnosť pre nás bola zasa ako prvá a hneď vo štvrtok o 9,00 hod. Špeciálka v piatok o 16,30. Na slávnostnej ceremónii na nábreží Aalborgu zatancovali pre prítomných brušné tanečnice, náhodne nám strčili ešte vytlačený časový plán, a mohli sme ísť spokojne do kempu premýšlať o nastávajúcich dňoch.

B – 97 bodov

Na poslušnosť sme nastúpili vo dvojici s NO. Jeho poslušnosť bola sprevádzaná skučaním, mal zjavne zdravotné problémy. Trvalo to nekonečne, kým pani rozhodkyňa ukončila jeho trápenie. Chester sa asi dobre vyspal, lebo predviedol naozaj peknú poslušnosť.  Ako prvý cvik sme si vylosovali distanz kontroll,čo bol vždy Chesterov najslabší prvok. V príprave som venovala veľa času vylepšeniu,čo sa oplatilo. Celkové ohodnotenie bolo do konca MS najvyššie zo všetkých štartujúcich. Len jeden psík dostal rovnaký počet bodov.

 

A -150 bodov

Pani rozhodkyňa sľubovala, že urobí všetkým psovodom peklo z hľadania, čo sa jej aj sčasti podarilo. Po dvoch dňoch a 25 štartujúcich len dva teamy splnili limit, teda našli všetky tri osoby. Správy sa šírili rýchlo, že plocha je ťažká na orientáciu, a že psíky označujú falošnú osobu...??? Jediné, čo prichádzalo do úvahy, v teréne pohodené šatstvo, tipovala som na spacák v ktorom je odev napachovaný osobou.

Chester dostal ako vždy rukavicu do tlamy a pomalým krokom sme sa blížili k bodu hlásenia. Tri minúty plynuli, krátke pokyny, nebezpečia na ploche, oznámená taktika, presun na miesto štartu a Chester začal svoje pôsobenie na ploche.

1.osoba

Zo začiatku moc kecal, ale potom sa rozbehol do terénu dosť hustého. Prvé označenie nenehalo na seba dlho čakať, osoba ležela pod dekou na kraji hraničnej cesty. Pri mojom príchode sa rozhodol ma prísť uvítať, ale vzápätí sa vrátil k osobe a štekal do odvolania. Toto označenie nás stálo 30 bodov mínus.

      2. osoba

Pokračovali sme ďalej, pred sebou som uvidela svetlo od mora, čakala som chvíľu že sa Mucha vráti, aby som ho poslala overiť roh terénu. Vo veľkej diaľke sa mi zazdalo, že počujem jeho štekot. Požiadala som všetkých, ktorí nás doprevádzali o ticho a naozaj Chester označoval osobu. Ohlásila som, hodila na strom reflexnú vestu a rýchlym krokom išla za štekotom. Osoba bola na strome na 15m zráze k moru. Zošmykla som sa k nemu, privolala a išli sme nazad k miestu, kde visela vesta. Mucha bol jediný pes ktorý našiel túto osobu z tak veľkej vzdialenosti.Veľmi som sa potešila, že som počula jeho štekot.

     3. osoba

Na konci plochy bola NoGo zona, v dlzke 70 m v sírke 50 m, kde psovod nesmel ísť. Počkala som kým sa Mucha vráti z okruhu a vyslala som ho prehľadať NoGo zónu. Zanedlho som zasa začula len veľmi slabý štekot. Tentokrát som si bola naozaj istá, že tretia osoba je nájdená. Naradostene som išla osobu oslobodiť. Figurant bol zasa na zráze vo vymletej plošinke. Chester bol jediný ktorý našiel túto osobu.

Zo 49 prekarov splnilo limit len sedem a Chester bol so svojim krasnym vykonom piaty. skvele

 

 

 

 

 

 


Donovaly - memorial MUDr. Kralovej Mistrikovej 21.- 23.8.2015

Vyhľadanie na ploche podľa IPO R FLB     A: 191      B:  93

Na Memorial sme sa vrátili po dlhšej prestavke a ako vždy Chester  sa ukázal v dobrej forme.  Cielom bolo preveriť si pred MS kondíciu tak fyzicku ako aj psychickú a vyladiť ešte posledné chybičky krásy.

  • Poslušnosť  sme mali v piatok o 15,30 ako prú časť – až na chvilkové vyskakovanie pekne prevedené cviky.
  • Plošné hľadanie v sobotu o 11 hod. – terén bol  nový, z časti prehľadný, krásny ihličnatý les obklopený lúkou. Štartovali sme ako predposledný a určite Mucha nesklamal.

Najváčším vyznamenaním bolo pre nás záverečné hodnotenie p. rozhodcu  Thannera, ktorý je známy prísnym hodnotením, že keby sa raz stratil, chce, aby ho hľadal Chester .

Pretek bol napínavým až do posledného štartujúceho, nakoľko mali rozhodnúť body, ktoré získa kolega z Košíc s malináčkou,ktorá má poslušnosť veľmi dobrú. Na ploche získali o bod viac a tým sa stali favoritmi na prvé mmiesto.

Ako to v dobrej rozprávke býva skončilo sa to pre Muchu dobre, pretek s velkým bodovým náskokom vyhral.


Brno - Medziárodné skúšky záchranárskych psov 1.- 3.5.2015

A: 148 bodov B: 96 bodov

Išli sme na skusy a vrátili sme sa so zloženou skúškou, ktorá nepatrí medzi najľahšie -2000 krokov / 3 hodiny odležaná. Počasie nám prialo, mierne vytrvalo pršalo. Chester si tým dal naozaj pekný darček k 9 narodeninám.

Najväčšia bodová zrážka bola za úvodný predmet, ktorý nedokázal nájsť v limite 3 minúty na štvorci 900 m2. Strata 20 bodov hneď na úvod - aj keď daný predmet nájde, nemá šancu získať ani jeden bod. Následne strata ďalších 10 bodov za vyjdenie na stopu !!!!!! Skúšobný poriadok má riadne trhliny a stojí za uváženie pánov v IRO ho zmeniť. Chester od predmetu, ktorý je napachovaný osobou,ktorá stopu kládla,pokračoval suverénne v stope do prudkého kopca. Druhý predmet nás čakal za horizontom po 30 metroch a na moje veľké prekvapenie to bola bežecká bota veľkosti 43. Po zdvihnutí predmetu som s hrôzou zistila, že som na stope sama, pani rozhodkyňa nevládala. Urobila som pár krokov naspäť, aby som s radosťou ukázala náš nájdený predmet. Rýchlo uvedenie na stopu, lebo času nie je nikdy nazvyš.  Druhý predmet bol ešte zaujímavejší, habarka s rúčkou dlhou asi pol metra. Bohužial Chester ju nevyhodnotil ako predmet kladača, tak som ju smutne zdvihla zo zeme a šli sme. To už som vedela, že ked to bude takto pokračovať ďalej, mám príliš málo miesta vo vreckách svojej vesty indecision.Stopa viedla naozaj krásnou prírodou, prišli sa na nás pozrieť zajačiky, pretekali sa so srnkami, kto bude z nich prví v prekrížení Chesterovej stopy. Ale Mucha to obstál bez jediného zaváhania.  Druhá obria bota nenechala na seba dlho čakať :), ale to už som kričala na pani rozhodkyňu, že sa predmetov zbavujem a nechávam ich vedľa stopy.  Po poslednom predmete som už Chesterovi slubovala, že zakrátko sa dočká jedla, to som ani netušila, že to naozaj bol skoro záver, figuranta navetril v posledných desiatich metroch, a vyštekal. Najkrajšie štekanie aké som kedy počula yes, radosť, sme na konci a aj napriek veľkej bodovej strate na úvod body sú postačujúce na zloženú skúšku. Pre Chestera týmto skončila najťažšia časť skúšky . V sobotu nás čakala poslušnosť, ktorú si okrem jednej veľkej "srandy", kotrú si nikdy neodpustí, splnil na krásnych a zaslúžených 96bodov. Pre mňa nastal čas rozhovorov so skúsenými psovodmi stopármi, od ktorých som čerpala veľa informácií ako vylepšiť prácu na štvorci.

 

 

 


Brno - Moravia cup 2015       1. miesto RH FLB - 285 bodov

A: 188 bodov B: 97 bodov

Je to už tretí krát, čo sme nastúpili ako náhradnící, a predviedli výkon hodný majstra. Naša cesta do Brna nebola vôbec jednoduchá Aj napriek možnosti dostaviť sa neskôr, teda štartovať ako poslední pred háravkami, mali sme čo robiť predierať sa medzi posádkami polície a colnej správy, ktorí nás ošklbali o balík peňazí. Z hľadiska nervozity pred štartom to bolo celkom pozitívne odreagovanie sa, ale trošku drahé. Na štarte  nás čakala Ch. Kranz rozhodkyňa z Rakúska s pomocníčkou, ktorá nám v krátkosti predostrela mapku s terénom. Padla voľba postupu stredom, nakoľko terén nebol široký. Chester si pekne overil obidva rohy a začiatku, po chvíli označil prvého figuranta v strede terénu v zhorenom bunkri. Nasledovali dlhé minúty hľadania bez nálezu. Chester už aj chvíľami krátko protestoval, mal skrvavený jazyk frown,ale nakoľko je to psík poslušný, bežkal dalej. Druhá osoba nás čakal asi po dvesto metroch schúlená pod stromom v krikoch. Na konci terénu som sa rozhodovala podľa smeru pohybu vzduchu, lebo o vetre sa nedalo hovoriť. Nebola to šťastná voľba, ale aj napriek tomu nás Chester nenechal na pochybách, že to vieyes. Označenie tretej osoby prišlo 5 minut pred koncom hľadania, osoba ukryta za valom v nepríjemnom ostatnatom kríku. Záverečné hodnotenie nám urobilo veľkú radosť, 188 bodov winkbolo zaslúžených a bolo povzbudením pre dalsiu disciplinu, poslušnosť. Poslušnosť bola na betónovej ploche medzi dvoma ruinovými budovami, čo bolo veľmi zaujímavé, počas celej poslušnosti pršalo, čo robilo mnohým psíkom problém zaujať polohu v sede. S Chesterom sme to dotiahli do víťazného konca, až na rozbitý aportovací predmet a pár bodliakov v srsti sa nič závažné nestalo. Vlastne stalo, boli sme bohatší o veľa nových skúseností a chudobnejší o pokuty angry.

 


2012

Donovaly XX.ročník Memoriál MUDr. Mistríkovej  24.8.-26.8.2012

1. miesto RH TA - 279 bodov .

A: 190 bodov B: 89 bodov 

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska záchranárskych psov so zadaním skúšky podľa IPO R

mucha ruina RH TA Z pozície pozorovateľov sme sa vo štvrtok po odhlásení jednej účastníčky dostali do pozície pretekárov. Vyskúšali sme si aké to je zachraňovať ľudí z ruinoviska motorestu.

Chester sa po nie celkom vydarenej poslušnosti v piatok – 89 bodov – musel sústrediť na ruinu, kde nastúpil ako posledný – náhradník. Keďže sme sa nedostali pretekať na B-čkový les, prihlásili sme sa na voľné miesto v ruine podľa RH TA. Pani rozhodkyňa CH. Geritzer nás už očakávala v rozpálenej ruine zhoreného motorestu. Večer sa tu konala párty po skončení ktorej zostali dvaja ľudia nezvestní. Bohužiaľ v noci bolo zemetrasenie a veľká pravdepodobnosť je, že zostali v  zborenej budove. Po stručnom vysvetlení plánu budovy, sme s Muchom nastúpili na hľadanie zo zadnej strany budovy. Netrvalo dlho a Mucha označil prvého z nezvestných v tmavej miestnosti pod schodami zaspal na regáli. Po označení nám bolo povolené pokračovať v práci od miesta nálezu. Mucha poctivo prehľadával jednu miestnosť za druhou. Po chvíli označil druhú osobu pod zborenou strechou. Tento mladík mal šťastie, že zostal uväznený medzi kamením a len zľahka zavalený dverami a doskami. Pani rozhodkyňa bola zvedavá, ktoré miesta ešte nie sú prehľadané a trvala na pokračovaní v práci. Chester sa vrhol opätovne do terénu, musela som ho odvolať nazad a vyslať na zborenú strechu. Preskúšanie ovládateľnosti patrí medzi dôležité kritériá v hodnotení práce. Tým sa naša práca skončila.  Prísna pani rozhodkyňa nám udelila 190 bodov a ohodnotila Chesterovu ako najlepšiu prácu v ruine. Po súčte bodov sa nám ušlo prvé miesto podľa RH TA.

Okrem nás sa v Donovaloch boli potrápiť aj :

Časový plán bol pre Beatu dosť nadupaný, začínala ako prvá s Arturom špeciálnou prácou v piatok o 8 hod. Terén čo sa črtal pred nami vyzeral dosť ťažký, na A-čkovú skúšku neprimeraný. Pravá strana rúbanisko, ľavá strana les s čučoriedčím, malinčím a inými kríkmi. Artur po  vyslaní vpravo sa s chuťou pustil do hľadania. Bohužiaľ po 20 min hľadania sa im podarilo nájsť len jedného figuranta v rúbanisku asi 20 metrov od stredovej osi na 100 metrovej hranici. Druhá osoba zostala v lese na začiatku. Smutní sme sa presunuli na lúku kde prebiehala poslušnosť. Poslušnosť predviedla dvojica vcelku dobrú, až na začiatočnícke chyby psovoda. Ale ponaučenie do budúcna.

Veronika s Akou mali špeciálnu prácu v sobotu o 16,15 hod. Po nie veľmi priaznivom priebehu plošného vyhľadania prišli na radu Ečkari, ktorí to vybavili veľmi rýchlo. Figurant vydráždil a ušiel do terénu. Pre Aku to nebol absolútne žiadny problém, štekačka bola výrazná. Dostala krásnych 97 bodov, najlepšie práca  podľa FLE. Poslušnosť v nedeľu o 10,30 hod. zvládli spoločne za 87 bodov, zasa to bol psovod, ktorý pripravil Aku o body. Ale ako sa hovorí, človek sa učí na vlastných chybách.


Majstrovstvá Rakúska podľa IPO R – Villach 23.-25.3.2012 

Z pozície náhradníkov sme sa dostali do  štartovnej listiny a plní nedočkavosti sme vyrazili do Villachu. Bola to naša prvá previerka po zmene skúšobného poriadku. Chester sa zaradil do zoznamu podľa FLB a Laffe si išla odskúšať  ruinu RH TA.

V piatok nás čakala poslušnosť a to hneď za sebou pod prísnou kontrolou Astrid Laner z Talianska. Ako prvá nastúpila Laffe. Poslušnosť a obratnosť v jednej jednotke zvládla celkom dobre, až na stratu koncentrovanosti pri chôdzi, ktorú sme si vylosovali ako poslednú. Najväčším problémom bol rottweiler v skupinke osôb.  Ale aj napriek tomu bola to druhá najlepšia poslušnosť v kategórii TA, dostali sme 89 bodov.

Chester prišiel na radu hneď po nej, ten už vedel o čo sa jedná. Vždy nám prospeje, ked ide ako prvý do odloženia. Trocha napätia z neho opadne, tak tomu bolo aj teraz. Za neustáleho kvíkania som sa od neho vzďalovala. Poradie cvikov bolo celkom dobré, chôdza ako pri Laffe posledná.  Tentokrát sa rozhodol trochu sa pohrať pri ovládateľnosti na diaľku. Cestou ku kuželu si to prudko zvrtol doľava a vyrazil na prvý stôl podľa svojho rozhodnutia. Dobre zareagoval na povel ľahni už keď bol  2 metre od kužela smerom tahet. Potom už všetko pokračovalo podľa odlosovaného poradia. Konečných 94 bodov bolo pre nás výborným štartom.

Sobota bola v znamení Chesterovej špeciálky. Terén bol neznámy, podľa správ z predošlého dňa veľmi nepríjemný hlavne pre psovodov .  Krátkou chôdzou sme sa dostali k štartu, kde nás čakala pani rozhodkyňa Resi Gerritsen  z Holandska. Rozhodla sa, že si dá ešte kávičku s koláčikom, takže musíme čakať. Mucha uviazaný o strom a ja usadená na pňoch stromov.  Chester podľa zvyklostí dostal do tlamy tlmič a išli sme na začiatok nášho spoločného pôsobenia.  Terén bol tak členitý, že nebolo inej možnosti ako postupovať po stredovej osi a vysielať Chestera na strany. Usporiadatelia vybrali  terén hodný MS, dosť prudké svahy po celej dlžke 300 metrov tak na pravo ako aj vľavo. Prvého figuranta sme sa dočkali asi po 150 metroch už dosť pre Chestera prehľadaného územia. Výhodou bola veľmi dobrá viditeľnosť, čiže už som dopredu vedela, že pracuje na figurantovi a tak som čakala na štekanie. To aj po chvíli prišlo, ale pri pohľade na kopec, ktorý musím zdolať sa mi zatmelo pred očami. So zaťatými zubami, aj kvôli boľavej ruke, som sa driapala po štyroch do kopca. Druhý pomocník ležal na hranici 300 metrov opäť na tom najprudšom kopci. Tretí figurant nedal na seba dlho čakať, ležal v dosť hustej smrečine, dá sa povedať priamo na pochodovej osi smerom dolu. Zabudla som napísať, že pohyb vzduchu nebol žiadny, Chester už prebeho vedľa neho asi na jeden meter, ale do nosa ho nedostal.  Konečne sme sa mohli vrátiť medzi civilizáciu. Pani rozhodkyňa bola Chesterovou prácou veľmi nadšená, škoda jeho prieniku pod celtu pri druhom figurantovi. Za našu prácu sme dostali 188 bodov. Musím povedať že som veľmi hrdá na Muchu, lebo obehať (oblietať)tak náročný terén nebola sranda.

V nedeľu o 12,10 nás čakala ruina na mieste vyhradenom pre stavebný odpad. Rozhodca z Japonska bol veľmi príjemný, asi preto že sme si nerozumeli ani slovo. Ale tlmočník vedel o čo ide. Dvaja figuranti založení na ploche plnej odpadu, betónových skruží....čakali na odhalenie. Laffe, samozrejme nezabudla prebádať aj územie navyše. Prvý figurant nás čakal pod plechovou strieškou asi vo výške 2,5 metra. Štekanie prišlo asi po 3 minútach hľadania.Druhý figurant ležal v betónovej skruži zavretej plastovým krytom. Jednoduché na pohľad. Po vyprostení druhého figuranta k nám pristúpil tlmočník a pýtal sa nás ako by sme pokračovali. Vedela som kde ešte Laffé neprehľadala ruinu, tak sme pokračovali v prehľadávaní. Až na pokyn rozhodcu sme prerušili prácu. Laffe dostala za slabšiu štekačku ohodnotenie 150 bodov, ale spokojné sme odchádzali so skúškou vo vrecku

 


2011

Skúška IPO R-TA 8.10.2011 Varín - rozhodca Andrea Adamčiaková


Prvý októbrový víkend (1. - 2.10.2011) sme strávili v nádhernom prostredí Ranča pri Striebornom jazere v Galante. V rámci prvého festivalu psích športov - DogFest Galanta 2011 sme mali príležitosť odprezentovať našu brigádu a záchranársku kynológiu prostredníctvom ukážok a informačného stánku. Počas dvoch dní prebiehali súťaže a skúšky v menej tradičných kynologických športoch - dogfrisbee, dogdancing, trickdogging a v prestávkach sme vystúpili my s ukážkou záchranárskej kynológie. Celkovo sme sa predstavili v troch vstupoch - v sobotu doobeda a poobede, a v nedeľu na obed. Počas oboch dní sme v našom info stánku poskytovali informácie nielen o záchranárskej kynológii, ale aj o pripravovanom mikulášskom preteku, podarilo sa nám nadviazať spoluprácu s firmou Vetis, ktorá dodáva kynologické pomôcky a krmivá, zoznámili sme sa s ľudmi, ktorí sú "psíčkarmi" dušou aj telom a v neposlednom rade sme stihli v krásnom počasí a príjemnej atmosfére posedieť, podebatovať a nabrať sily do našich ďalších aktivít. Medzi sobotňajšími ukážkami sme ešte stihli absolvovať tréning v sereďskom kaštieli, kde sme sa stretli aj s reportérom portálu www.rescueonline.sk, ktorý o nás pripravil krátku reportáž. Večer sme strávili vo VIP stane pri bohato prestrených stoloch a družnej debate. V nedeľu ráno ešte niektorí z nás stihli absolvovať stopy, mali sme konečne čas pozrieť si aspoň niečo z prebiehajúcich súťaží a po ukážkach sme sa pomali začali chystať na odchod.


Memoriál O. Kráľovej-Mistríkovej záchranárskych psov - Donovaly- 1.-4. 9. 2011 - 1. misto IPOR FLB

286 bodov

Chester  A :191 bodov -  rozhodca D. Sedlák ml.  area search

                 B:  47 bodov – rozhodca  K. Pavlík

                 C:  48 bodov -  rozhodca   K. Pavlík 

Lafe – IPO  RHE T  -    A:  93 bodov  - rozhodca Haak

                                        B 100 bodov - rozhodca Haak   

  Pretek sa pre nás začal už vo štvrtok, keď bola možnosť potrénovať si na krásnej zelenej lúke na Donovaloch. Technický doprovod nám robila ako už niekoľkokrát predtým Hela s malou Sisi. Časový rozpis nám určil ako prvú disciplínu v piatok poslušnosť o 9 hod. a špeciálnu prácu o 14 hod. s Chesterom. Poslušnosť s Chesterom je vždy plná očakávania, čo si vymyslí, alebo či zostane pri klasike, t.j. aport najskôr odniesť na overenie k rozhodcovi. Neviem prečo, ale stále máme šťastie na obrovských rozhodcov a s tými sa Mucha moc nemusí. Musím skonštatovať, že to prebehlo veľmi dobre. Ďakujem Mucha, že si asi zabudol vystrájať. Nasledoval oddych a čas pripravovať sa na poobedňajšiu prácu v lese. A tu to bolo neočakávane veľmi zaujímavé....

Vyhľadanie na ploche sme začali včas hlásením stručným vysvetlením terénu zo strany rozhodcu. Chester poctivo prehľadal začiatok lesa na ľavej strane, kde po pár sekundách vyštekal prvého pomocníka. Pokračovali sme takto postupne ďalej, až sa Chester  niekde v diaľke pozabudol. Pán rozhodca bol netrpezlivý, ja pravdupovediac tiež, lebo na tak dlho ešte nikdy na ploche nezmizol. Po pár minútach čakania, som sa rozhodla konať a Chestera zavolať naspäť.  Po prvom zakričaní „Chesteeer“ sa nič nedialo, preto som to ešte raz zopakovala. Potom sa z lesa ozval ľudský hlas „ano“, začudovane som pozrela na rozhodcu a pýtala som sa, či máme v lese pomocníka menom Chester. Ten tak isto nevedel, čo sa deje. Za chvíľu sme mali možnosť zazrieť aj človeka,  bol to pomocník. Už som mala najhoršie možné predstavy, že Mucha odišiel od neho. Vzápätí sa zjavil aj milý Chesterko, značne zadýchaný. Figurant na otázky zo strany rozhodcu, rozhodne mooooc nasr....ho odpovedal, že počul svoje meno a tak sa pobral z úkrytu von. Volal sa Peter, a to je naozaj moc podobné. Po dlhšej chvílke uvažovania, nám dal rozhodca na výber, pokračovať v hľadaní – mali sme  8 minút do skončenia limitu a len jedného figuranta na listine vyštekaných- alebo zopakovať si to od začiatku po skončení všetkých špeciálok.  S niečím takým som nerátala, po chvíľke rozmýšľania som sa priklonila k druhej možnosti. O dve hodinky si hľadanie zopakovať. Chvalabohu Chester patrí k tým jedincom, ktorí dokážu oddychovať a využil tento čas na spanie a nabranie nových síl.  O  cca dve hodinky, sme sa postavili na štart plochy. Hľadanie prebiehalo podobne ako v prvom kole, ale na začiatku figurant nebol.  Keď sa Mucha vracal z jednej mnohých okružných jázd nazad, zrazu sa začal podozrivo točiť asi meter od mojej postupovej osi. Razantne označil prvého figuranta. Výborne, prvý figurant bol niečo za hranicou 50 m. Postupovali sme meter za metrom ďalej, druhý figurant čakal na Muchu po 200 metroch na pravej strane prehľadávanej plochy,bol náš dobre známy Peter,  a posledný po 250 metroch za spadnutým stromom. Tým sa práca pre nás skončila, s výborným ohodnotením.  Bol to dôvod na radosť a konečne možnosť na oddych.

 


29.6.- 3.7.2011 - Majstrovstvá sveta záchranárskych psov - Belgicko 

Naša dlhá cesta na MS sa začala dávno pre termínom úvodného ceremoniálu v Belgickom Chastre. Aj napriek tomu, že Chester splnil limit MS na dvoch turnajoch, bolo potrebné pristúpiť ku kozmetickým úpravám. Samozrejme sa to netýkalo jeho srsti, ale správania. Najťažšia úloha bola umlčať ho počas cvičenia a pristúpiť k nácviku poslušnosti, ale aj obratnosti len pomocou potravy. Pre mňa to bolo každodenné nasadenie, nehľadiac na dážď, slnko, komáre, či iné potvory, ktoré sa nám stavali do cesty.  Chester na dlhú dobu zabudol na večeru pri "sviečkach".  Vďaka môjmu kolegovi, ktorý trápi futbal v Zlatých Klasoch sme boli nie raz navodiť štadiónovú atmosféru v prestávke futbalového zápasu. Hela s boľavými krížami nám urobila zlú pani rozhodkyňu. Mohutný Miro jej asistenta a Veronika s Akou baletili v pozadí. S blížiacimi MS sa zhustili aj dni tréningu na ploche, vlastne dva týždne pred odchodom to bol každý deň. Tu už boli zapojení nielen kamaráti z BKZB, ale aj ich rodinní členovia. Tak sa do akcie dostal aj najmladší z rodu Lipovských, ktorý si to užíval s mamou Ivetou a aj s otcom vo vysokej tráve. Najťažšie bolo ho na pár sekúnd umlčať devil. Prípravu sme zavŕšili na Šintave, celodenným tréningom. Po dlhej a hlavne horúcej ceste sme dorazili do Chastre, ktoré nás privítalo kvalitnou búrkou. Prvý oficiálny deň šampionátu začal hromadným prihlasovaním družstiev a veterinárnou kontrolou. Poobede sme mali stretnutie team leadrov v ťažko nájditeľnom hoteli, pokračovalo sa ukážkami na hlavnom cvičisku. Predvádzací psovod na poslušnosti zjavne nepoznal skúšobný poriadok, pán rozhodca v stručnosti povedal ako si predstavuje prevedenie jednotlivých cvikov. Na obratnosti nás čakalo ešte väčšie prekvapenie v podobe psovodky, ktorá bola zodpovedná za kabaretný program. Myslím si, že na tak veľkom podujatí by  organizátori mali vybrať psa aj so psovodom, ktorý korektne predvedie jednotlivé cviky. Na programe bol oficiálny úvodný ceremoniál v podobe sprievodu cez obec s príhovorom na krásnom nádvorí miestnej radnice. Po skončení oficialít sme sa osviežili silným domácim pivom.Po krátkom tréningu medzi stanmi sme sa pripravili na večerné losovanie. Štartovné číslo 26 nám zabezpečilo vo štvrtok prvú obratnosť spomedzi všetkých zúčastnených, hm strata možnosti vysledovať, na čo si treba dávať pozor pri cvikoch, v piatok o 17 hod. poslušnosť a v sobotu medzi poslednými špeciálka. Losovanie trvalo do neskorého večera, po skončení sme si išli usporiadať myšlienky, Chesterovi som ešte ukázala miesto, kde nastúpi ako prvý na pľac. Po celonočnom pršaní sme nastúpili o 7,15 hod. na prvú previerku. Celá obratnosť prebehla celkom dobre, Chester si počas cvikov udržal štekanie v hrdle, ale pri hodnotení už bol ako samopal. Pán rozhodca z Rakúska nám pridelil 41 bodov. Nakoľko nebola možnosť potrénovať si prekážky, celkom sa Chesterovi podarilo všetko úspešne zdolať. Nasledoval pre nás vný zvyšok dňa. Navštívili sme ruinovisko, kde úspešne psy zdolávali jeden úkryt za druhým. Počasie sa medzitým umúdrilo a slnko pridalo na grádoch. O pár kilometrov ďalej bola plocha určená na prehľadávanie. Prvý rýchly pohľad vzbudil vo mne celkom dobrý dojem.  Pekný listnatý les, široká stredová cestička. Viac mi nebolo ppovolené vidieť. Na mieste odkiaľ som pozorovala prácu ostatných, vlastne len ich chrbty nefúkal žiadny vietok a inak tomu nebolo ani ďalej, čo sme neskôr počuli od psovodov, ktorí už prešli celú plochu alebo jej časť.  Prvý deň skončil veľkým prekvapením, z 15 psovodov na ploche neskončil ani jeden pozitívne. V piatok nás čakala poslušnosť neskoro poobede, takže moja zvedavosť nás doviedla opäť k ploche, kde sa snažili ďalší psovodi s rôznymi rasami psov nájsť 3 figurantov. Viedli sa rôzne diskusie priamo medzi organizátormi na ploche, chvalabohu hovorili aj v angličtine, takže som vyrozumela, že psy neodbiehajú potrebnú vzdialenosť. Divné, aby z 30 psov boli všetcia kondične a aj psychicky neschopní hľadať. Prácu mali za sebou aj českí psovodi, ktorí tiež nechápali, čo sa deje. Plochu sme opustili nie veľmi optimisticky naladení. Ale čakala nás poslušnosť, ktorej sme venovali v našej príprave najviac času. Po rýchlom vyvenčení sme sa pripravili na vstup do arény. Moja nervozita začala gradovať, nevšimla som si, že nás už čaká druhý psovod pred pánom rozhodcom. Ten nás s úsmevom pozval k sebe. Rýchla kontrola chipov, Chester stačil raz šteknúť, ale rozhodujúce bolo, že som musela ísť do stanu losovať. To bol moment keď prestal havkať. Ako prvý cvik sme mali odloženie v ľahu, tu si stihol bleskovo prezrieť celé obecentstvo, potom sme sa plazili, aport  ponúkol pomocnej rozhodkyni a celá naša poslušnosť sa ďalej dobre pominula a skončila ohodnotená 39 bodmi. Na škodu Chester nedokáže odovzdať svoju tréningovo dobrú poslušnosť naostro, ale aj tak mu ďakujem, že si ma nevychutnal viac. Mala som možnosť vidieť viac poslušností, keď si psíky trochu zahrávali s nervami svojich pánov. Teraz už sme sa museli naplno sústrediť na ďalší deň, ktorý som si nemyslela, že bude až taký ťažký. Celý tábor žil v očakávaní prvého psovoda so psom, ktorý splní limit. Pri oddychu pred stanom sa zastavovali ľudia, ktorých som ani dobre nepoznala a pýtali sa kedy ideme s Chesterom do lesa. Po dvoch dňoch plocha nenašla pokoriteľa. Hneď skoro ráno sme vyrazili do lesa, nakoľko mala štartovať minuloročná majsterka sveta so svojim maliňákom. Počasie bolo ako po iné dni, slnečno, bezvetrie, len sporadicky veľmi slabo niečo fúklo. Aj napriek veľkému nasadeniu sa ani Nemke nepodarilo nájsť všetkých figurantov.  Zvedavých ľudí za psovodom stále pribúdalo, skoro ako na manifestácii. Všetci mlčky čakali, či sa neozve štekanie. Češi mali ešte jedného psovoda v tento deň. Jediný pes, ktorý bol pri všetkých troch figurantoch, ale nevydal zo seba ani hláska....??? 15 hodina bol náš čas nástupu, Chesterovi som ako vždy strčila tlmič medzi zuby a vybrali sme sa k rozhodkyni cez dlhý špalier ľudí nahlásiť našu pripravenosť na hľadanie. Chester po vytiahnutí tlmiča chcel podať hlásenie za mňa, ale na príkaz rozhodkyne ho dostal nazad. Po stručnom vysvetlení a zaželaní šťastia sme začali pracovať. Nakoľko vietor nepomohol, bolo jedno na ktorú stranu najskôr pobeží. Vzorne obehol oblúk s veľkou rezervou vpravo potom následne aj vľavo a pokračovali sme po širokej ceste ďalej. Až priamo v teréne som videla rôznorodosť terénu, resp. jeho podkladu. Veľmi ťažko sa mi  aj s odstupom času hodnotí čo sa stalo, resp. nestalo, ale jednoducho za 20 min. sme nenašli ani jedného figuranta.  Časový  limit nám nestačil na prehľadanie celej plochy. Odchádzali sme smutní, ale hlavne so zmiešanými pocitmi. Nedeľa bola pre nás dňom voľna, niektorí psovodi ešte museli potrápiť svojich zverencov poslušnosťou alebo obratnosťou.   Tieto MS sa určite zapíšu do histórie tučnými písmenami,  nebol vyhlásený majster sveta na ploche a z 50 prihlásených nikto nesplnil limit. Aj napriek tomu, že sme boli z našej početnej skupiny sami, cítili sme podporu zozadu zo vzdialeného Slovenska.


15.- 18.4.2011 - Medzinárodné majstrovstvá Maďarska podľa IPO R FLB - area search - video
miesto konania Budapest Solymár
281 bodov:   A - 195 bodov - rozhodovala Jerneja Ternovec
                      B -  40 bodov  - rozhoval Kurt Schafar                    
                      C -  46 bodov  - rozhodovala Jerneja Ternovec
Po návrate zo Slovinska sme sa rozhodli zúčastniť ešte jedného preteku resp. skúšky pred MS. Na poslednú chvíľu sme dostali avízo od usporiadateľa v Maďarsku, že sa uvoľnilo miesto pre vyhľadanie na ploche. Po rýchlom telefonáte s Helou, ktorej touto cestou ďakujeme za doprovod, sme sa pobalili a vyštartovali do Solymáru. Podľa rozpisu sme mali prvú prácu v sobotu o 12,50 na ploche. Boli nám pridelené koordináty a stručný popis cesty., S potiažami, ale predsa sme našli naše pracovisko. Počasie bolo celkom dobré,pod mrakom ale bohužiaľ bezveterno. Na prácu som sa celkom tešila, lebo nás mala posudzovať Jerneja Ternovec, rozhodkyňa zo Slovinska, ktorá bude aj na MS posudzovať vyhľadanie na ploche. Na vyhľadanie sme sa dostali načas, po stručnej inštruktáži od pani rozhodkyne a bleskovom pohľade dopredu sme začali prehľadávať terén. Hneď na úvod sa Chester zamotal do malinčia, ktorého bolo neúrekom spolu s lianami. Plocha na prehľadanie bola do tvaru U, na ľavej strane do prudkého svahu, na pravej strane do prudkého klesania, dá sa povedať rovnej steny. Chester ochotne prehľadával na obidvoch stranách, prvého  figuranta našiel a vyštekal tesne na hranici 100 metrov po ľavej strane. Pokračovali sme dolu kamennými schodami, po chvíli, z dosť veľkej vzdialenosti sa ozvalo štekanie po druhý krát. Tak to bol pre mňa beh o život, preskakovala som polámané konáre, motala som sa ako mucha v pavučine medzi malinčím. Figurant ležal za veľkou kopou konárov a v priehlbine. Hneď mi bolo jasné,že je to úplne na konci našej plochy. Pani rozhodkyňa bežala samozrejme so mnou, ale ona už vedela kadiaľ je to najschodnejšie.  Rýchlo sme sa vrátili nazad, overila som si koľko ešte máme času na hľadanie a pokračovali sme v prehľadávaní ľavej strany, kde som predpokladala, že bude ešte jeden človek potrebovať našu pomoc. Moje tušenie sa potvrdilo po niekoľkých sekundách, štekot sa ozýval v blízkosti od miesta prvého nálezu. Podobne ako v Slovinsku, dvaja figuranti boli neďaleko od seba. Po výraznej pochvale sme sa vrátili na našu pochodovú čiaru. Chester lokalizoval všetkých troch pomocníkov v priebehu 11 minút. Aj napriek tomu, že už v teréne nebol žiadny pomocník, pani rozhodkyňa nariadila pokračovať v práci. Chester ochotne vybehol do terénu, po minúte bola naša práca ukončená na príkaz rozhodcu. Bola som veľmi zvedavá na hodnotenie Chesterovej práce.  Hodnotenie bolo veľmi pozitívne,  dostali sme 195 bodov - známka výborná. Chesterov výkon sa veľmi páčil nielen rozhodkyni, ale aj pomocníkom. 
V sobotu nás ešte čakala navečer o 16,50 hod. obratnosť. Posudzovala opäť Jerneja Ternovec. Chester prešiel s menšími chybami pripravenými prekážkami veľmi dobre - 46 bodov. V nedeľu sme si museli privstať, čakala nás poslušnosť o 8 hod.  Po krátkej diskusii s pánom rozhodcom sme nastúpili na poslušnosť ako prví, čo nie je pre nás moc výhodné. Ale zdolali sme to za 40 bodov.

 


31.3. - 3.4.2011 - Medzinarodné majstrovstvá Slovinska podľa IPO R - FLB - 223 bodov 

A -  area search - 135 bodov - strata jednej osoby

B - obedience - 40 bodov

C - dexterity - 48 bodov  dexterity video

Znamenalo to pre nás 11 miesto.

Počet prihlásenych účastníkov 44 na vyhľadanie na ploche, 38 na vyhľadanie v ruine.

Rozhodcovia : D.  Sedlak - plocha, A.Lanner  - ruina, G.Thanner - obratnosť, V. Babička - poslušnoť.

Celkovo dobre naladení a aj pripravení sme sa vybrali naprieč celým Rakúskom do Slovinského Varpolje, ktoré bolo po tri dni v znení štekotu záchranárskych psov. Vo štvrtok do 17 hod. bola jediná možnosť otestovať si miesto konania poslušnosti, ale hlavne obratnosti. Ako už dobre vieme z predchádzajúcich podujatí, prekážky sa aj napriek jedinému platnému skúšobnému poriadku dosť od seba líšia. A samozrejme ani  Slovinci neporušili pravidlo.  Rebrík je jedna z mála prekážok, na ktorej Chester doteraz nemal problém. Slovinci pripravili nábeh skoro ako  na vysoký rebrík. Nno, prešli sme si ho viac krát. Ovládateľnosť na diaľku bola tiež usporiadaná podivne, ale pokiaľ pán rozhodca nič nenamieta.... Poradie vysielania na stoly bolo pre všetkých rovnaké ľavá strana, stred a pravá strana. Od stredu priamo cez všetky prekážky na pravý stôl. Hm, dosť problematické pre väčšinu zúčastnených psov. Pre nás výhoda, obratnosť bola až posledná disciplína, takže som si realizáciu pravého stola premyslala a presne mi to aj vyšlo. Stiahnutie Chestera na seba a potom následne posunok s povelom hop doprava. Stálo nás to len pol boda.  Naše prvé body sme mali získať v piatok o 16,10 hod. pri vyhľadaní na ploche. Počasie nám moc neprialo, bolo krásne slnečno a úplné bezvetrie, terén na pohľad pekný ale pre prácu krutý. Oriantačné body v strede boli veľmi dobre značené, takže  som presne vedela, že prvého pomocníka Chester vyštekal na 200 metrovej hranici v hustejšom poraste smrečkov. Pre mňa to znamenalo bežať tryskom dolu kopcom a potom následne s ním aj nazad. Ťažké na moju, ale aj Chesterovu psychiku. Bol to prvý figurant po 12 minútach hľadania.  Okamžite po návrate na stredovú os pokračoval Chester v hľadaní na pravej strane. Nič..... prešiel hľadať na ľavú stranu a neďaleko od prvého úkrytu bol umiestnený druhý pomocník. Vlastne na úseku 200-250 m boli dvaja pomocníci na ľavej strane. Prácu ukončil pán rozhodca po 20 minútach s tým že sme jedného pomocníka nenašli. Dosť nás to mrzelo, lebo práca sa páčila aj rozhodcovii. Terén sa prudko zvažoval na pravej strane a na ľavej tiež. Na ľavej strane bola hranicou cesta, za ktorou pracovali bágre a traktory. Bohužiaľ figurnat, ktorého sme nenašli bol práve pri tejto ceste asi za hranicou 150 metrov. Keď to zhrnieme, figuranti boli všetci na ľavej strane od 150 do 250 metrov.  Pán rozhodca mal lpripravené len dve varianty úkrytov, nám sa ušla tá ťažšia.

 

 

 

2010
1.- 3.10.2010 - Medzinárodné majstrovstvá Maďarska so zadaním skúšky IPO R FLB - area search - video
282 bodov:     A - 192 bodov
                        B -  46 bodov                      
                        C -  44 bodov
Naše pôsobenie v Maďarsku sme začali špeciálnou prácou. Po vyše hodinovom čakaní, neplánovaný sklz,  samozrejme nie našou vinou sme sa konečne dostali na štartovú čiaru. Štartovali sme ako poslední. Chester bol ako prebitý akumulátor. Terén pripravený na prehľadávanie bol prvých 50 metrov, "celkom prehľadný", ale postupne sme prešli na územie dosť nepríjemne zahustené s pichľavými kríkmi a spestrené priehlbinami. Prvý figurant bol tesne na hranici 50 metrov. Pána rozhodca nelenil a bežal spolu so mnou vyslobodiť pomocníka. Tak ako minulé skúšky, nebolo možné použit vodítko na odchod od figuranta. Tu sme prišli o prvé body. Pokračovali sme ďalej v hľadaní, druhý figurant nás čakal poležiačky na 200 metrovej vzdialenosti, tretí figurant bol neďaleko ale na druhej strane plochy. Pán rozhodca Andreas Hauk ohodnotil Chesterovu prácu ako výbornú, s menšími výhradami.
 

23.5.2010 - medzinárodná skúška podľa IPO R FLA - vyhľadanie na ploche - 265 bodov - A - vyhľadanie na ploche (scent work) 185 bodov, B - poslušnosť (obedience) 44 bodov, obratnosť (dexterity) 36 bodov
Počas troch dní sa konala skúška záchranárskych psov vo Viedni v krásnom prostredí Prateru. My sme mali všetky tri časti skúšky  v nedeľu, tak sme využili možnosť prísť si ešte potrénovať a zoznámiť sa s prostredím v sobotu navečer. Poslušnosť sme začínali v nedeľu o 7,20 hod. Po celkom úspešnom prevedení cvikov poslušnosti, sme sa museli presunúť vyše 65 km, skoro až do BA ,do lesa neďaleko Zurndorfu. fotos  
video zo skúšky poslušnosť a obratnosť

10.4.2010 - národná skúška - vyhľadanie na ploche - 270 bodov - špeciálna práca 193 bodov, obratnosť 77 bodov
 skúška sa konala v lese pri Dunaji, počasie bolo vcelku priaznivé až na menšiu prietrž mračien na začiatku druhého kola.
 

2009
vitazi 14.11.2009 -  memoriál Veselovského podľa IPO R - FLA - vyhľadávanie v lese - 2.miesto 
 počet bodov 229 - špeciálka 132, poslušnosť 48, obratnosť 49 bodov
 
 
 

 7.11.2009 - skúšky IPO R - TA(ruina) - Žilina - neúspešne

 22.-24.5.2009 Solymár - majstrovstvá Maďarska- IPO R FLA - neúspešne
video poslušnosť - obedience - obedience 
video obratnosť - dexterity dexterity 

2008
 
 18.-19.10.2008 - Jaszberenyi - majstrovstvá Maďarska - skúšky IPO R- RHE   2.miesto
 statické a pohyblivé obrázky v sekcii fotky a video
 
 

2007
 
 

2006
TOPlist